A fresh look at everyday eating

Pricing

Pricing - Please Call For Details

Nutrition Assessment and Education (1 hour) - $150

Follow up Sessions (30-60 minutes) - $75/per session or $195 for 3 sessions

Add on cooking lesson: $75/hour

Nutrition assessments and education include the evaluation and assessment of your current nutrition status and nutritional intake, review of any labs that pertain to your nutrition status (provided by you, the client or your physician), nutrition planning and goal setting, and education plus materials needed for education for your new nutrition plan. Sample menus and recipes will also be provided.

Packaged Nutrition Assessment + 3 follow-ups - $300 (you save $45 or 15%)

 

Food Sensitivity Testing and Counseling

Includes blood testing, nutrition assessment and 3 months of dietary counseling - $595

Food Allergy Management and Education

Includes nutrition assessment, education, educational materials, and (1) of the following:  - $250  

  • pantry/kitchen education
  • grocery store trip (local clients only) to make shopping list and identify allergens on labels

 

Nutrition for the Family

Includes a family nutrition assessment (current assessment of nutrition intake as a whole), education, education materials, one week meal plan and recipes. - $400  (up to a family of four; $100 for each additional family member)